Alerjik Rinit

Alerjik rinit, saman nezlesi olarak da bilinir ve vücudunuz çoğu insan için sorun yaratmayan şeylere aşırı tepki verdiğinde ortaya çıkar. 2 çeşit alerjik rinit vardır:

Mevsimsel alerjik rinit: Havadaki polen ve/veya küf sporlarına karşı alerjiden kaynaklanır. Polen, çiçekli bitkilerden gelen ince tozdur. Hava yoluyla taşınabilir ve kolayca solunur. Belirtiler mevsimseldir ve genellikle ilkbahar, yaz sonu ve sonbaharda görülür.

Çok yıllık alerjik rinit: Toz akarları, evcil hayvan kılı veya küf gibi diğer alerjenlerin neden olduğu türdür. Belirtiler, yıl boyunca ortaya çıkar.

Alerjik Rinit Belirtileri

Belirtileriniz alerjinizin şiddetine bağlı olarak değişebilir. Alerjik rinitin tipik belirtileri şunları içerebilir:

 • Hapşırma,
 • Öksürme,
 • Kaşıntı (çoğunlukla gözler, burun, ağız, boğaz ve cilt),
 • Burun akıntısı,
 • Burun tıkanıklığı,
 • Baş ağrısı,
 • Burun ve yanaklarda basınç,
 • Boğaz ağrısı,
 • Sulu, kırmızı veya şişmiş gözler,
 • Koku almada sorun,
 • Kurdeşen.

Alerjik rinit, soğuk algınlığı veya gripten birkaç hafta daha uzun sürebilir. Ateşe neden olmaz. Saman nezlesinden kaynaklanan burun akıntısı ince, sulu ve berraktır. Soğuk algınlığı veya gripten kaynaklanan burun akıntısı daha kalın olma eğilimindedir. Kaşıntı (çoğunlukla gözlerde, burunda, ağızda, boğazda ve ciltte) saman nezlesinde sık görülür, ancak soğuk algınlığı veya gripte görülmez. 

Alerjik Rinite Ne Sebep Olur?

Vücudunuz çoğu insan için sorun oluşturmayan şeylere aşırı tepki verdiğinde alerjiniz olur. Bunlara alerjen denir. Alerjiniz varsa, alerjene maruz kaldığınızda vücudunuz kimyasallar salgılar, histamin gibi. Histamin, vücudunuzun alerjene karşı savunmasıdır. Histamin salınımı belirtilerin meydana gelmesine neden olur. 

Saman nezlesi polenlere karşı alerjik bir reaksiyondur. Polen çiçekli ağaçlardan, çimenlerden ve yabani otlardan gelir. 

İlkbaharda ortaya çıkan alerjiler genellikle ağaç polenlerinden kaynaklanır.

Yaz aylarında ortaya çıkan alerjiler genellikle çimen ve yabani ot polenlerinden kaynaklanır.

Sonbaharda meydana gelen alerjiler genellikle yakupotundan kaynaklanır.

Çok yıllık alerjik rinite neden olabilen alerjenler şunları içerir:

Küf: Küf, duş perdeleri ve nemli bodrumlar gibi suyun toplanma eğiliminde olduğu yerlerde yaygındır. Bu alerji genellikle nemli ve yağışlı havalarda daha kötüdür.

Hayvan tüyü: Kedi ve köpek gibi tüylü evcil hayvanların derisi, salyası ve idrarı alerjendir. 

Toz: Toz akarları da dahil olmak üzere birçok alerjen toz içindedir. Toz akarları, yatak takımlarında, şiltelerde, halılarda ve döşemeli mobilyalarda bulunan küçük canlılardır. Ölü deri hücreleri ve ev tozunda bulunan diğer şeyler üzerinde yaşarlar.

Alerjik Rinit Teşhisi

Alerjik rinit belirtileri yaşıyorsanız bir alerji uzmanına gitmeniz gerekir. Alerji uzmanınız, belirtileriniz genel sağlık durumunuz ve tıbbi geçmişinizle ilgili detaylı sorular sorduktan sizi muayene edecektir. Doktorunuz neye alerjiniz olduğunu belirlemek için alerji cilt testi yapabilir. Alerji cilt testi sırasında cildinize çok az miktarda alerjen uygulanır. Uygulama bölgesinde kızarıklık, kabarıklık olması alerjiniz olduğu anlamına gelir. Cilt testinin yanı sıra kan testi de yapılabilir. Kan testinde, kanınızdaki antikora bakılır. 

Alerjik Rinit Tedavisi

Alerjik rinitin tedavisinde bazı ilaçlar kullanılabilir. Bunlar:

Antihistaminikler; hapşırmayı, burun akıntısını ve alerjilerin kaşınmasını azaltmaya yardımcı olur. Bunlar hap şeklinde ve burun spreyleri şeklinde bulunur.

Dekonjestanlar, tıkalı burnunu geçici olarak rahatlatır. Dekonjestanlar birçok ilaçta bulunur ve hap, burun spreyi ve burun damlası şeklinde bulunur. Bu ilaçların kısa süreli kullanılması gerekir; burun spreyleri ve damlaları bağımlılık yapabileceği için 3 günden fazla kullanılmamalıdır. Dekonjestanları doktor önerisinde kullanmanız gerekir ve kontrollü bir şekilde kullanmanız gereklidir.

Lökotrien inhibitörleri, lökotrienleri bloke etmeye yardımcı olan reçeteli haplardır. Lökotrienler, vücudun alerjenlere maruz kaldığında serbest bıraktığı başka bir kimyasal sınıfıdır.

Nazal steroid spreyler, burun dokularının solunan alerjenlere karşı reaksiyonunu azaltır. Bu, burnunuzdaki şişliği hafifletmeye yardımcı olur, böylece daha az duraklama hissedersiniz. Kronik semptomları olan hastaları tedavi etmede en etkili ilaçlardan biridir.