Astım

Astım, akciğerlerin uzun süreli bir hastalığıdır. Hava yollarınızın iltihaplanmasına ve daralmasına neden olur ve nefes almayı zorlaştırır. Şiddetli astım, konuşmada veya aktif olmada sorunlara neden olabilir. Bazı insanlar astımı "bronşiyal astım" olarak adlandırır. Astım, bronş tüplerinin iltihaplanması ve tüplerin içinde ekstra yapışkan salgılar ile kendini gösterir. Astımlı kişilerde solunum yolları daraldığında, alevlendiğinde veya mukusla dolduğunda belirtiler görülür.

Astımın üç ana belirtisi vardır:

Hava yolu tıkanıklığı: Her zamanki gibi nefes aldığınızda, solunum yollarınızın etrafındaki kas bantları gevşer ve hava serbestçe hareket eder. Ancak astımınız olduğunda kaslar gerilir. Havanın geçmesi daha zordur.

Enflamasyon: Astım, akciğerlerinizde kırmızı, şişmiş bronş tüplerine neden olur. Bu iltihap akciğerlerinize zarar verebilir. Bunu tedavi etmek, uzun vadede astımı yönetmenin anahtarıdır.

Hava yolu sinirlilik: Astımlı kişilerin, hafif tetikleyicilerle bile temas ettiklerinde aşırı tepki verme ve daralma eğilimi gösteren hassas hava yolları vardır.

Bu sorunlar aşağıdaki gibi belirtilere neden olabilir:

 • Özellikle geceleri veya sabahları öksürük,
 • Hırıltı, nefes alırken ıslık sesi,
 • Nefes darlığı,
 • Göğsünüzde sıkışma, ağrı veya basınç,
 • Solunum problemleri nedeniyle uyku sorunu.

Astımlı her kişi aynı belirtilere aynı şekilde sahip değildir. Bu semptomların tümü sizde olmayabilir veya farklı zamanlarda farklı semptomlarınız olabilir. Belirtileriniz ayrıca bir astım krizinden diğerine değişebilir, biri sırasında hafif, diğeri sırasında şiddetli olabilir.

Astımlı bazı kişiler herhangi bir semptom göstermeden uzun süre gidebilirler.

Hafif astım atakları genellikle daha yaygındır. Genellikle hava yolları birkaç dakika ile birkaç saat arasında açılır. Şiddetli ataklar daha az yaygındır ancak daha uzun sürer ve hemen tıbbi yardım gerektirir. Şiddetli atakları önlemenize ve astımı daha iyi kontrol altında tutmanıza yardımcı olması için hafif astım semptomlarını bile tanımak ve tedavi etmek önemlidir.

Ne Zaman Doktora Görünmeliyim?

Aşağıdakiler dahil ciddi semptomlarınız varsa hemen tıbbi yardım alın:

 • Hızlı nefes alma,
 • Soluk veya mavi yüz, dudaklar veya tırnaklar,
 • Nefes aldığınızda kaburgalarınızın etrafındaki deri içeri doğru çekilir,
 • Nefes almada, yürümede veya konuşmada zorluk,
 • İlaç aldıktan sonra iyileşmeyen belirtiler.

Astım Atağı Nedir?

Astım atağı, solunum yollarının etrafındaki kas bantlarının gerginleşmesi için tetiklendiği bölümdür. Bu sıkılaşmaya bronkospazm denir. Saldırı sırasında, hava yollarının kaplaması şişer veya iltihaplanır ve hava yollarını kaplayan hücreler normalden daha fazla ve daha kalın mukus yapar. Tüm bunlar, bronkospazm, iltihaplanma ve mukus üretimi; nefes darlığı, hırıltılı solunum, öksürük, nefes darlığı ve normal günlük aktivitelerde sorun gibi semptomlara neden olur.

Astım krizinin diğer belirtileri şunlardır:

 • Hem içeri hem dışarı nefes alırken şiddetli hırıltı,
 • Durmayan öksürük,
 • Çok hızlı nefes alma,
 • Göğüs ağrısı veya basıncı,
 • Konuşma zorluğu,
 • Kaygı veya panik duyguları,
 • Solgun, terli yüz,
 • Mavi dudaklar veya tırnaklar.

Astım krizi hızla kötüleşebilir, bu nedenle bu belirtileri hemen tedavi etmek önemlidir.

Astım krizi sırasında, astım eylem planına göre hareket etmeniz gerekir. Doktorunuzun reçete ettiği ilaçları, doktorunuzun belirttiği şekilde almanız gereklidir. 

Astım atağında uygun tedavi olmadan zamanla konuşamayabilirsiniz ve dudaklarınız mavimsi bir renk alır. Siyanoz olarak bilinen bu renk değişikliği, kanınızda giderek daha az oksijen bulunduğu anlamına gelir. Bilinç kaybına ve ölüme neden olabilir. bu nedenle astım atağında tıbbi yardım almanız önemlidir. 

Astım Nasıl Sınıflandırılır?

Doktorlar astımın ne kadar kötü olduğunu, belirtilere göre sıralıyor:

Hafif aralıklı astım: Hafif semptomlar haftada ikiden az, gece semptomları ayda ikiden az ve birkaç astım krizi.

Hafif kalıcı astım: Belirtiler haftada üç ile altı kez, gece semptomları ayda üç ila dört kez, astım atakları aktiviteleri etkileyebilir.

Orta derecede kalıcı astım: Günlük astım belirtileri, gece atakları ayda beş veya daha fazla kez, belirtiler aktiviteleri etkileyebilir.

Şiddetli kalıcı astım: Hem gündüz hem de gece devam eden belirtiler, faaliyetlerinizi sınırlamanız gerekir.

Aşağıdaki durumlarda astımınız kötüleşiyor olabilir:

Belirtileriniz daha sık oluyorsa ve bunlar günlük yaşamınıza daha fazla müdahale ediyorsa, 

Nefes almakta zorlanıyorsanız astımınız kötüleşiyor olabilir.