Bahar Alerjisi

Bahar alerjileri, oldukça yaygın olan alerjilerdir ve çok sayıda kişi bu durumdan muzdariptir. Polenlerin etrafa yayılmasıyla birlikte çoğu insanda hapşırma, burun tıkanıklığı ve kaşıntı gibi belirtilerle kendini gösterir. Bitkiler etrafa polen yaydıkça, bahar alerjisinin belirtileri ortaya çıkar. 

Bahar Alerjisinin Nedenleri

Bahar alerjisine neden olan en yaygın tetikleyici polenlerdir. Ağaçlar, otlar ve yabani otlar, diğer bitkileri döllemek için etrafa polenlerini yayar. Bu polenler, alerjisi olan birinin burnundan girince vücudun mevcut savunmasını bozarlar.

Bağışıklık sistemi poleni tehlikeli bir madde olarak görür ve alerjenlere saldırarak antikorlar salgılar. Bu durumun sonucunda histamin gibi kimyasallar kana salınır ve alerji belirtileri meydana gelir. 

Polenler rüzgarın da etkisiyle kilometrelerce yol kat ederler; bu nedenle alerjiniz olan polene yakın olmasanız bile alerji belirtileri yaşayabilirsiniz. Ağaçlar, yabani otlar ve otlar alerjiye neden olan bitkilerdir. Yaygın tetikleyiciler şunlardır:

Ağaçlar: Kızılağaç, kavak, kayın, sedir, selvi, karaağaç, ardıç, akçaağaç, dut, meşe, zeytin, çınar, kavak, çam, söğüt. 

Otlar ve yabani otlar: Bermuda, çayır, çok yıllık çavdar, tuz otu, timoteos.

Bahar Alerjisinin Belirtileri

Bahar alerjisinin belirtileri, kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bazı kişilerde belirtiler günlük hayatın rutinini etkileyecek şiddette olabilir. Özellikle rüzgarlı havalarda polenler daha çok etrafa yayıldığı için belirtiler daha sık kendini gösterebilir. Bahar alerjisinin tipik belirtileri şunlardır:

  • Burun akıntısı,
  • Sulu gözler,
  • Hapşırma,
  • Öksürme,
  • Kaşıntılı gözler ve burun,
  • Gözlerin altındaki koyu halkalar.

Bahar Alerjisinin Teşhisi

Bahar aylarında alerji belirtileri yaşıyorsanız ya da alerjiniz olduğundan şüpheleniyorsanız bir alerji uzmanına gitmeniz gerekebilir. Alerji uzmanları, alerji konusunda eğitim alan, alerjik hastalıklar konusunda en etkin doktorlardır. Doktorunuz teşhis için bazı testler yapabilir. Alerjilerin teşhisinde yaygın olarak kullanılan deri prick testi; cildinize az miktarda alerjen yerleştirmeyi içerir. Maddeye alerjiniz varsa, küçük kırmızı bir yumru (kabarcık veya kurdeşen olarak adlandırılır) oluşacaktır. Bazı durumlarda kan testi de istenebilir ve antikor miktarına bakılır. 

Alerji uzmanınız, alerjinizi derinlemesine incelemek isterse yeni geliştirilmiş bir test olan moleküler alerji testini de kullanabilir. Moleküler alerji testinde, alerjinin bileşeni saptanır ve çok az miktarda kan örneği ile alerji detaylı bir şekilde incelenir. 

Bahar Alerjisinin Tedavisi

Belirtilerinizin tedavisi için alerji uzmanınız bazı ilaçlar reçete edebilir. Alerji belirtilerini hafifletebilecek çok sayıda ilaç vardır. 

Antihistaminikler, vücudunuzdaki histamin miktarını azaltarak hapşırma, burun çekme ve kaşıntıyı gibi belirtilerin azalmasına yardımcı olur. 

Dekonjestanlar, tıkanıklığı ve şişmeyi gidermek için burun geçiş yollarındaki kan damarlarını küçültür.

Antihistamin/dekonjestan kombinasyonları her iki ilacın etkilerini birleştirir.

Nazal sprey dekonjestanlar tıkanıklığı giderir ve tıkanmış burun pasajlarını bazı yan etkiler olmaksızın oral dekonjestanlardan daha hızlı temizleyebilir.

Steroid burun spreyleri iltihabı hafifletir ve tercih edilen başlangıç ​​tedavisidir. 

Göz damlaları kaşıntılı, sulu gözleri rahatlatır. 

Bu ilaçlardan bazılarını reçetesiz alabilirsiniz ancak doğru ilacı kullandığınızdan emin olmak için doktorunuzla görüşmeniz yararlı olacaktır. Yanlış ve gereksiz ilaç kullanımı, istenmeyen bazı sorunları da beraberinde getirebilir. Bunun yanı sıra belirtilerinizin şiddetlenmesi ya da geri gelmesi gibi birtakım olumsuz durumlar da yaşanabilir. 

İmmünoterapi (Alerji Aşısı)

Bu tedavide vücudunuzun alerjen maddeye duyarsız hale gelmesi hedeflenir. Başarı oranı oldukça yüksek olan bu tedavi 3-5 yıl devam edebilir. Tedavinin sonunda alerjen madde ile karşılaştığınızda vücudunuz tepki vermez ve belirtiler meydana gelmez. Özellikle şiddetli belirtileri olan kişilere alerji aşı tedavisi önerilmektedir.