Balık Alerjisi

Balık alerjisi, genel olarak çocukluk döneminde ortaya çıkmasının yanı sıra yetişkinlik döneminde de ortaya çıkabilen bir alerjidir. Bağışıklık sisteminin, balıkta bulunan bazı proteinleri zararlı olarak algılaması ve buna aşırı tepki vermesi alerjik reaksiyonun ortaya çıkmasına sebep olur. Bazı kişilerde belirli balık türlerine karşı alerjik reaksiyon gelişirken uzmanlar balık alerjisi olan kişilerin tüm balıklardan uzak durması gerektiği kanısındadır. Balık alerjisi genellikle ömür boyu devam etme eğilimi gösterir; şiddetli bir alerji olabileceğinden, alerjiniz olduğundan şüpheleniyorsanız durumu doğrulaması için mutlaka bir alerji uzmanına gitmeniz gerekir. 

Balık Alerjisi Belirtileri

Balık alerjisinin belirtiler hafif ve şiddetli olabilir, kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Belirtiler, sıklıkla balık tükettikten kısa süre sonra ortaya çıkar.  Balık alerjisinin tipik belirtileri şu durumları içerir:

  • Kurdeşen veya deri döküntüsü,
  • Mide bulantısı, mide krampları, hazımsızlık, kusma ve/veya ishal,
  • Burun tıkanıklığı veya akıntısı ve/veya hapşırma,
  • Baş ağrısı,
  • Astım belirtileri. 

Anafilaksi (daha az yaygın), solunumu bozan ve vücudun şoka girmesine neden olabilecek potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir reaksiyon. Anafilaksi acil tıbbi müdahale edilmesi gereken bir durumdur. Müdahale edilmeyen anafilaksi ölüme neden olabilir. 

Balık Alerjisinin Teşhisi 

Alerji uzmanınız, deri delme testi veya kan testi yoluyla belirli bir balık türüne karşı alerjiyi teşhis edebilir. Deri delme testinde, test edilen balığın proteini, sırta veya ön kola küçük bir çizik atılarak yerleştirilir. Ardından alerjinin yerleştirildiği bölge 15 ila 20 dakika gibi bir süre gözlemlenir. Bu süre içinde uygulama bölgesinde, kabarıklık, kırmızımsı bir nokta oluşursa, bu bir alerjiye işaret edebilir.

Kan testinde, test edilen balıktan proteine ​​karşı immünoglobulin E antikorlarının varlığını test etmek için bir laboratuvara bir kan örneği gönderilir.

Balık Alerjisinin Yönetim ve Tedavisi

Bir balık alerjisini yönetmek, alerjiniz olan balıklardan kesinlikle kaçınmayı içerir. Doktorlar genellikle tek bir tür yüzgeçli balığa alerjisi olan kişilere tüm türlerden kaçınmalarını tavsiye eder. Belirli bir balığa alerjiniz varsa ve diyetinizde gerçekten başka balık çeşitlerini eklemek istiyorsanız, bu çeşitlerin test edilmesi konusunda alerji uzmanınızla konuşun. Alerji uzmanınızın yönlendirmesi olmadan diyetinizi değiştirmeyin.

Hazır yiyeceklerin çoğu bir şekilde balık içerir. Balık, birçok sosta ve paketli gıdada bulunur. Bu nedenle tükettiğiniz gıdanın içeriğini mutlaka dikkatli bir şekilde okumanız gerekir. İçeriğinden şüphelendiğiniz besini tüketmemeniz yararlı olacaktır.  

Balık proteinine alerji en yaygın olanıdır, ancak balık jelatinine (balık derisi ve kemiklerinden yapılan) alerji olabilir. Balık alerjisi olan kişiler, balık yağı diyet takviyeleri almadan önce alerji uzmanlarına danışmalıdır.

Alerji uzmanınız size belirli balık türlerini yemeniz için izin veriyorsa, alerjik reaksiyona neden olan balık türüyle temas etmiş balıkları yememek için ekstra önlemler almanız gerekir. 

Çapraz temastan veya yanlış etiketlenmiş bir balığı yeme olasılığından kaçınmak için, yemeyi planladığınız balıkla ilgilenen kişiye alerjiniz hakkında bilgi verdiğinizden emin olun. 

Yiyecek hazırlama sırasında yüksek çapraz temas riski nedeniyle, balık dışında bir şey sipariş etmeyi planlıyor olsanız bile, genel olarak deniz ürünleri restoranlarından uzak durmak en iyisidir. Pişirme sırasında proteinler havaya salınabileceğinden, balığın pişirildiği alanlardan uzak durun.

Balık alerjiniz şiddetli olma eğilimindeyse, anafilaksi gelişme riski varsa alerji uzmanınız size bir adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. Anafilaksi hızla başlayabilir ve semptomların geliştiğini fark ettiğiniz anda adrenalin enjekte edilmezse ölümcül olabilir. alerji uzmanınız, adrenalin oto enjektörünü kullanmanız gereken durumlar hakkında size detaylı bir eğitim verecektir.