Laktoz İntoleransı

Laktoz intoleransı, bir kişinin vücudu laktozu düzgün bir şekilde parçalayamadığında meydana gelir. Laktoz sadece sütte bulunan bir şekerdir. Ayrıca peynir ve dondurma da dahil olmak üzere süt ürünlerinde ve sütten yapılan ürünlerde bulunur. Bir kişinin laktoz intoleransı varsa, sindirim sistemi laktaz olarak bilinen çok az enzim üretir. Laktozu parçalamak için laktaz gereklidir. Laktoz intoleransı süt alerjisinden farklıdır. Süt alerjisinde vücut süt proteine tepki verir. Süt alerjisi hayati risk oluşturan ve şiddetli bir reaksiyon olan anafilaksiye neden olabilir.

Laktoz İntoleransının Belirtileri

Laktoz intoleransı olan kişiler, laktoz içeren süt veya süt ürünlerini tükettikten sonra bazı belirtiler yaşarlar. Bu belirtiler, hafif rahatsızlıktan şiddetli reaksiyona kadar değişebilir. Bu, bir kişinin vücudunun ne kadar laktaz ürettiğine ve ne kadar laktoz tükettiğine bağlı olarak değişiklik gösterir. Laktoz intoleransı olan çoğu kişi belirti yaşamadan bir miktar laktoz tüketebilir. Her insanın tolerans seviyesi farklıdır. Laktoz intoleransının belirtileri şunları içerebilir:

  • Şişkinlik,
  • Karın ağrısı ve kramp,
  • Mide bulantısı,
  • İshal,
  • Geğirme.

Laktoz İntoleransının Nedenleri

Laktaz, ince bağırsakta üretilen bir enzimdir. Vücut, laktozu galaktoz ve glikoz adı verilen bileşenlere parçalamak için laktaz kullanır. Glikoz daha sonra kan dolaşımına emilir. Bir kişinin laktaz seviyeleri düşükse, laktoz parçalanmaz ve kan dolaşımına emilmez. Bunun yerine kalın bağırsağa veya kolona doğru hareket eder. Kolondaki bakteriler, laktoz içeren herhangi bir ürüne daha fazla gaz oluşturarak tepki verir. Bu, birey için rahatsızlığa ve diğer hoş olmayan belirtilere yol açabilir.

Laktoz İntoleransının Teşhisi

Bir kişi laktoz intoleransı olduğundan şüphelenirse, yedikleri yiyecekleri ve ortaya çıkan belirtileri listeleyen bir yemek günlüğü tutabilir. Çoğu uzman, semptomların düzelip düzelmediğini görmek için insanların bir süre laktoz içermeyen bir diyet denemelerini önerir. Bazı testler laktoz intoleransını tespit edebilir:

Laktoz tolerans testi: Kişi bir laktoz çözeltisi tüketir ve bir doktor glikoz seviyelerini ölçmek için kan örnekleri alır. Kan şekeri seviyeleri aynı kalırsa, vücut laktozu gerektiği gibi parçalamamıştır.

Dışkı örneği testi: Laktoz tolerans testleri ve hidrojen nefes testleri bebekler için uygun değildir, bu nedenle doktor dışkı testi yapabilir. Dışkıda yüksek düzeyde asetat ve diğer yağ asitleri, laktoz intoleransının bir işareti olabilir.

Laktoz İntoleransının Tedavisi

Semptomlardan kaçınmak için şiddetli laktoz intoleransı olan bir kişinin sütten, dondurma gibi süt ürünlerinden ve süt tozu ve peynir altı suyu içeren diğer işlenmiş gıdalardan kaçınması gerekebilir. Laktoz intoleransı olan birçok kişi, önemli belirtileri olmadan 10 grama kadar laktozu veya bir bardak sütü tolere edebilir. Tüketimi gün içine yaymak ve yemeklerle birlikte laktoz içeren ürünleri tüketmek toleransı artırabilir. Duyarlılığı olan kişiler, süt ve süt ürünlerindeki laktozu parçalamak için laktaz içeren laktaz enzim takviyeleri kullanabilirler. Bu, laktoz intoleransı semptomları olasılığını azaltır.

Laktoz İntoleransı Türleri

Laktoz intoleransı genellikle kalıtsaldır. Türler şunları içerir:

Laktoz intoleransının en yaygın türü olan birincil laktaz eksikliği: Genetiktir ve semptomlar genellikle bir bebek sütten katılara geçtiğinde ortaya çıkar. Laktaz üretimi düşer ve intolerans belirtileri ortaya çıkar.

Bir kişinin genetik mutasyonla doğduğu zaman olan konjenital laktaz eksikliği: Çok az laktaz üretmesine veya hiç üretmemesine neden olur.

Ailesel laktaz eksikliği: Bir kişinin yeterli laktaz ürettiği, ancak kişinin kan dolaşımına emilim için laktozu parçalamadığı ailesel laktaz eksikliği.

Bazı insanlarda, laktaz seviyeleri erken yaşlardan itibaren düşer, ancak laktoz intoleransı semptomları, daha büyük bir çocuk veya yetişkin olana kadar ortaya çıkmayabilir.