Polen Alerjisi

Polen, ağaçların, otların ve yabani otların çiçeklerinde bulunan ve bitkilerin döllenmesine yol açan toz halinde, tanecikli bir maddedir. Polen böcekler tarafından yayılabilir veya rüzgarda dağılabilir. Bazı insanlar polene karşı saman nezlesi (burun akıntısı ve kaşıntılı ve sulu gözler) ve astım olarak adlandırılan alerjik belirtiler geliştirir.

Polen alerjilerinin nedenleri

Tüm alerjiler için, bağışıklık sistemi spesifik alerji tetikleyici moleküllere (alerjenler) tepki verir. Bağışıklık sisteminiz, alerjeni algılayan ve inflamatuar reaksiyonlara ve histamin adı verilen bir kimyasalın salınmasına neden olan antikorlar üretir. Histamin, kaşıntılı ve sulu gözler ve hapşırma gibi saman nezlesi belirtilerine neden olur. Genel olarak, çimen, yabani ot ve ağaçlardan gelen polenler alerjik reaksiyona neden olur. Bu polenler yılın belli zamanlarda yüksek seviyededir.  

Polen alerjisinin belirtileri

Herkesin bağışıklık sistemi farklıdır ve polen alerjileri çeşitli belirtilere neden olabilir. Bu nedenle polen alerjisinin belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterir ve bazı kişilerde şiddetli olabilir. Polen alerjisinin tipik belirtileri şunları içerir:

 • Göğüste sıkışma veya ağrı,
 • Nefes darlığı,
 • Nefes almada zorluk,
 • Hırıltı, nefes alırken ıslık sesi,
 • Öksürme,
 • Hapşırma,
 • Kaşıntılı ve burun akıntısı,
 • Kırmızı, kaşıntılı ve sulu gözler,
 • Ağız veya boğazda kaşınma, 
 • Öksürük,
 • Burun tıkanıklığı,
 • Aşırı yorgunluk.

Polen alerjisi, günlük hayatın rutinini etkileyebilir, uyku sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle polen alerjisinin kontrol altına alınması oldukça yararlıdır. 

Polen alerjilerinin teşhisi

Yılın belirli zamanlarında ortaya çıkan alerjik belirtileriniz varsa, bir alerji uzmanına gitmeniz faydalı olacaktır. Alerji uzmanları, potansiyel alerjinin türüne bağlı olarak bir dizi yöntem kullanarak alerji testi yapabilir. Polenlere karşı alerji olup olmadığını test etmek için alerji uzmanı cilt prick testi veya alerjiler için kan testi kullanabilir. Deri prick testinde, az miktarda alerjen, derinizin altına konulur ve vücudunuzun bu alerjene vereceği tepki gözlemlenir. 15-20 dakika süren bu testin sonucunda alerjenin konulduğu bölgede kızarıklık, kabarma olması alerjiniz olduğu anlamına gelebilir. 

Alerji uzmanınız, alerjinizi detaylı bir şekilde ortaya çıkması için moleküler alerji testi yapabilir. Moleküler alerji testi, yeni geliştirilen bir testtir ve son derece kapsamlıdır. Alerjinin bileşenine, çapraz reaksiyona, alerjinin moleküler yayılımına ve alerjiyle ilgili detaylı bilgilere tek bir testle ortaya koyabilir. 

Polen alerjisi tedavisi

Polen alerjilerini yönetmenin doğrudan bir yolu, polenlere maruz kalmanızı azaltmaktır. Polen maruziyetinizi azaltmak için polen sayılarının yüksek olduğu zamanlarda izleyebileceğiniz bazı ipuçları şunları içerir:

Mümkünse sabahları dışarı çıkmayın; çimen polenleri çoğunlukla sabahları dolaşır.

Çimleri biçmekten kaçının veya çim biçilirken içeride kalın.

Evinizde ve arabanızda pencereleri kapalı tutun

Polen mevsimi boyunca parklarda veya kırlarda piknik yapmaktan kaçının.

Gözlerinizi korumak için güneş gözlüğü takmaya çalışın. 

Polen, kaçınması zor bir alerjendir. Bu nedenle alerji uzmanınız bazı ilaçlar reçete edebilir. antihistaminikler, dekonjestanlar ve nazal kortikosteroid spreyler, belirtilerinizin hafiflemesinde yardımcı olabilir. Bu ilaçların doktor kontrolünde alınması gereklidir. Aksi durumunda uzun süreli gereksiz yere ilaç kullanmanın yanı sıra ilaçlardan kaynaklanan bazı istenmeyen sorunlar yaşayabilirsiniz. 

Polen alerjisi için immünoterapi

Bazı durumlarda alerji uzmanınız, uzun süre boyunca çok küçük dozlarda alerjenin bir dizi enjeksiyonunu içeren, desensitizasyon olarak bilinen bir immünoterapi tedavisi önerebilir. Bu, alerjinizi tetikleyen polenlerin toleransını iyileştirmeye ve semptomları azaltmaya yardımcı olabilir. Özellikle uzun süre devam eden şiddetli alerjilerde alerji aşı tedavisi yararlı olacaktır. Başarı oranı oldukça yüksek olan immünoterapi, 3-5 yıl devam eden bir tedavi yöntemidir; vücudunuzun alerjen maddeye duyarsız hale gelmesi sağlanır.